O cvičení

Cvičení probíhá jako

individuální lekce – pro ty, kteří preferují trénink jeden na jednoho a plnou pozornost trenéra

skupinová lekce – lekce s větším počtem klientů, je však nutná předchozí rezervace na email nebo SMS

O Pilates

     Zakladatelem cvičební metody je pan Joseph Hubertus Pilates. Narodil se poblíž Düsseldorfu v roce 1883. Jako malý chlapec byl často nemocný. Aby se nemocí zbavil, začal pracovat na svém těle a kondici. Byl přesvědčen, že cvičení je lék na všechno. Stal se velmi zdatným v tělesném cvičení, potápění, gymnastice, lyžování a řeckořímském zápasu. Také obdivoval tradiční východní cvičení, které se zaměřuje na kondici, vnímání těla a protažení, koncentraci a důležitost dechu. Z těchto dvou směrů si vzal to nejlepší a propracoval své cvičení, jehož cílem bylo obnovit zdravé a správné držení těla a vytvořit nové pohybové návyky, které umožní volný pohyb bez nadměrného svalového napětí. Tento ucelený systém nazval CONTROLOGY, tedy Kontrologie. Protože právě kontrola a vnímání svého těla je základem, která vede ke svobodné mysli, zbavení se stresu, dlouhým štíhlým svalům, zpevnění partie kolem pasu, boků, hrudníku a učí správnému dýchání.
     Kontrologii učil a cvičil celý život. Nevedl však žádné skupinové lekce, tak v jeho pojetí cvičení nefungovalo. Vedl trénink individuálního charakteru, tedy lektor a klient. Učil jej, jak pomocí mysli lépe pochopit své tělo a rozvíjet jeho potenciál ve prospěch zdraví a celkové pohodě. Objevil, že přesnost a vznik pohybu a jeho další principy pohybu jsou natolik podstatné, že nakonec utvořily šest základních principů:

KONCENTRACE
DÝCHÁNÍ
CENTRUM TĚLA
KONTROLA
PRECIZNOST
PLYNULOST

Další dva principy byly vytvořeny později:

IZOLACE
RUTINA

O Pilates Clinic Method

     Tak jako se vyvíjí vše kolem nás, prošla vývojem i metoda cvičení Pilates. Dnešní doba je také úplně jiná než před sto lety, lidé mají zcela jiné fyzické předpoklady, než tomu bylo dříve. 

     Vzhledem k tomu, že lidem přibývají i zdravotní problémy, musí být cvičení takové, aby si mohl zacvičit i klient s jakýmkoliv omezením a odcházel z lekce s úsměvem, a ne s větší bolestí než s jakou přišli. 

     S touto myšlenkou přišel zakladatel a autor Pilates Clinic Method Daniel Müller. Je majitelem IQ Pohybu – Centra funkčního pohybu a spoluzakladatel školícího centra IQ Pohyb Academy v Praze, mé alma mater. Tato metoda cvičení vznikla nejen propojením různých škol pilates, kterými jsou Pilates Institut (Michael King), Pilates Cathy Corey (jedna ze šesti studentů pana Pilata), Pilates Lolita San Miguel (další studentka pana Pilata), ale také různých konceptů fyzioterapie, kterými jsou Dynamická Neuromuskulární Stabilizace /DNS/ pana Prof. PaedDr. Pavla Koláře, Ph. D., Vojtova metoda i koncept Spiraldynamik Dr. med. Christiana Larsena.

     Na základě mnohaletých zkušeností s různorodou klientelou a spojením toho nejlepšího z pilates a fyzioterapie, se cvičební metoda Pilates Clinic Method stala přístupnou pro všechny. Ať už vrcholové nebo rekreační sportovce, tanečníky, lékaře, úředníky, řidiče, učitele, děti, seniory, po úraze nebo po nemoci, těhotné i po porodu. Pro vás všechny, budoucí klienti, se najde vždy varianta nebo modifikace ze zásobníku cviků Pilates Clinic Method. Toto cvičení vás naučí, jak správný zdravotně funkční pohyb zapojit nejen během samotného cvičení, ale nenápadně jej začnete používat i během celého dne. Začnete si uvědomovat své tělo, že jinak vstáváte, chodíte, sedíte, pracujete nebo sportujete.